Wypadki pieszych

Wypadki pieszychWiększość ludzi myśląc o wypadkach samochodowych, zwykle bierze pod uwagę kolizje, w które włączone są dwa pojazdy, piszczące opony, chrzęst metalu i szkła. Ale zupełnie przyzwoity procent wypadków samochodowych dotyczy tylko jednego kierowcy. Mimo uczestnictwa tylko jednego pojazdu, tego rodzaju wypadki często mogą zakończyć się poważnymi stratami, a czasem przerażającymi obrażeniami – szczególnie, gdy w taki incydent włączony jest pieszy. Niestety wypadki z udziałem pieszych nie należą do rzadkości. Dane udostępnione przez National Highway Traffic Safety Administration, Insurance Institute for Highway Safety i Chicago Metropolitan Agency for Planning mówią, że w roku 2012:
 • 4 743 pieszych poniosło śmierć w wypadkach samochodowych w Stanach Zjednoczonych;
 • Zgony pieszych stanowiły aż 14% wszystkich ofiar śmiertelnych we wszystkich wypadkach samochodowych;
 • 19% zgonów pieszych spowodowali kierowcy, którzy zbiegli z miejsca wypadku;
 • 73% zgonów pieszych miało miejsce na obszarach miejskich;
 • 30% zgonów wydarzyło się na skrzyżowaniach;
 • 15% pieszych zabitych w wypadkach miało powyżej 70 lat;
 • 76 000 pieszych odniosło obrażenia;
 • Spośród 76 000 obrażeń, 14 000 (czyli 18%) stanowiły dzieci poniżej 15 roku życia;
 • Tylko w mieście Chicago było 2 943 wypadków z udziałem pieszych.

Jak najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych?

Często się zdarza, że kierowca poświęcający niewiele uwagi pozostałym pojazdom na drodze, zupełnie nie przejawia zainteresowania innymi użytkownikami dróg, jak rowerzyści czy piesi. Przez określenie „piesi” rozumiemy nie tylko chodzących po ulicach, ale również osoby uprawiające jogging, jeżdżące na deskorolkach, poruszające się na wózkach inwalidzkich czy innych urządzeniach wspomagających i na hulajnogach. „Piesi” to również ci, którzy znajdują się na drogach lub obok dróg, jak osoby przechodzące przez ulicę, udające się z wizytą do sąsiada, czy też dzieci bawiące się na chodniku. Wiele wypadków z udziałem pieszych jest spowodowanych przez kierowców nie poświęcających dostatecznej uwagi swojemu otoczeniu. Piesi często są uderzeni przez pojazd gdy:
 • Pojazd skręca na skrzyżowaniu, na parking lub w podjazd do garażu;
 • Pieszy idzie przez parking, a pojazd jedzie przez ten parking;
 • Pojazd cofa się na parking albo na podjeździe do garażu.
Kierowcy prowadzący pojazdy mają obowiązek troszczenia się o innych użytkowników dróg, co dotyczy nie tylko kierowców innych pojazdów, ale również: motocyklistów, pieszych, rowerzystów, osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich i innych. W praktyce oznacza to zachowanie się bardziej jako kierowca defensywny niż kierowca agresywny. Kierowcy muszą być szczególnie czujni, kiedy przejeżdżają przez tereny, gdzie jest większe prawdopodobieństwo obecności dzieci: dzielnice mieszkaniowe, okolice szkół, centrów handlowych czy parków. To niezmiernie ważne, gdyż dzieci są mniej świadome swojego otoczenia i niebezpieczeństw wynikających z przemieszczających się pojazdów, a kierowcy mają więcej trudności z dostrzeżeniem dzieci z powodu ich małej postury. Dla rodziców jest również ważne, aby odpowiednio uświadomić swoje dzieci, co do natury niebezpieczeństw wynikających z obecności pojazdów na drogach, a w szczególności - z niebezpieczeństwem związanym z przechodzeniem przez parkingi (wypadki przy cofaniu pojazdu) i przez ulicę. Rodzice towarzyszący swoim maluchom powinni zawsze trzymać je za ręce lub nosić je, o ile to możliwe.

Czy odniosłeś obrażenia ze strony pojazdu mechanicznego jako pieszy w Chicago? Kancelaria Adwokacka Abels & Annes może Ci pomóc

Gdy coraz więcej ludzi korzysta z publicznego transportu lub wraca do chodzenia jako alternatywnych sposobów przemieszczania się zamiast używania samochodów, wzrasta liczby pieszych obecnych na drogach, szczególnie na obszarach miejskich, takich jak Chicago, gdzie ludzie chodzą pieszo z przystanków autobusowych, stacji kolejki „L”, stacji kolejowych do domów lub do miejsc pracy. Zbyt często piesi są ofiarami zmotoryzowanych, którzy z kolei są zaskoczeni wzrastającą obecnością pieszych, przekraczających ulicę czy wyłaniających się niespodzianie spoza pojazdu. I gdy to ma miejsce, to pieszy, nie zaś zmotoryzowany, będzie ponosić konsekwencje. Prawnicy zajmujący się obrażeniami cielesnymi w Kancelarii Adwokackiej Abels & Annes mają ogromne doświadczenie w reprezentowaniu pieszych, którzy odnieśli obrażenia w wypadkach z udziałem pojazdów. Możemy prowadzić sprawy dotyczące obrażeń cielesnych w Twoim imieniu lub sprawy o spowodowanie zgonu bliskiej Ci osoby zabitej w wypadku w Chicago lub w innych miejscach powiatu Cook czy najbliższych okolic. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba mieliście wypadek jako piesi zapraszamy do odwiedzin naszej firmy w celu uzyskania konsultacji bezpłatnej i bez zobowiązań. Przypadki tego typu mogą być bardzo kompleksowe i zatrudnienie kancelarii adwokackiej, która ma doświadczenie we wszystkich zagadnieniach związanych z wypadkami pieszych w Chicago, jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chce się uzyskać odszkodowanie, na które się zasługuje. Nasi prawnicy zajmujący się obrażeniami cielesnymi mają bogate doświadczenie i osiągnięcia w dziedzinie uzyskiwania korzystnych rezultatów finansowych przy rozstrzyganiu roszczeń klientów i ich rodzin, ciężko doświadczonych w tragediach drogowych, gdy ofiarami byli piesi. Skontaktuj się z Kancelarią Adwokacką Abels & Annes pod bezpłatnym numerem telefonu (855) LAW-CHICAGO, lokalnie w Chicago (312) 924-7575, lub skorzystaj z odpowiedniej formy na tej stronie internetowej. Renoma Kancelarii Adwokackiej Abels & Annes jest zbudowana na naszych osiągnięciach.