Wypadki rowerowe

W Chicago wzrasta ilość wypadków z udziałem pojazdów mechanicznych i rowerów

Wypadki rowerowe

Od czasu skontruowania i masowej produkcji rower był popularnym środkiem transportu w Stanach Zjednoczonych. Od pierwotnej fascynacji, gdy małe dziecko rozumie, że rower daje wolność samodzielnego podróżowania, aż do korzystania z roweru jako środka relaksu i wyjazdów rodzinnych w życiu dorosłym, jazda na rowerze daje wiele możliwości rekreacji.

Oprócz korzystania z roweru w celach relaksu i rekreacji, wiele osób używa roweru jako środka lokomocji do pracy czy do szkoły, aby uniknąć tłoku na drogach, zanieczyszczenia powietrza oraz innych problemów związanych z przemieszczaniem się przy pomocy samochodu. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku w Chicago podwoiła się liczba rowerów wykorzystywanych jako środek dojazdu do pracy i miasto bezustannie czyni wysiłki, aby stać się bardziej przyjacielskie dla rowerów, poprzez tworzenie kompleksowej sieci ścieżek rowerowych, pozwalających rowerzystom na poruszanie się po całym mieście. I chociaż wiele z tych wysiłków skierowanych jest w kierunku wyeliminowania krzyżowań się ścieżek przeznaczonych wyłącznie dla rowerów z drogami dla samochodów, ciężarówek i autobusów, to wciąż ten kontakt pojazdów jest nieunikniony i rowerzyści dzielą drogi z użytkownikami innych pojazdów.

Mówimy po Polsku (855) 997-2354 / (312) 241-1645

W rezultacie powszechne są wypadki, w których biorą udział rowerzyści. Zgodnie z najbardziej aktualnymi statystykami udostępnionymi przez National Highway Traffic Safety Administration w roku 2010 odnotowano 618 zgonów w efekcie wypadków z udziałem rowerów, a ponad 52 000 rowerzystów odniosło obrażenia w tego typu wypadkach w całych Stanach Zjednoczonych. Dane Illinois Department of Transportation mówią o 24 zgonach w wypadkach z udziałem rowerów i o ponad 3464 rowerzystów, którzy odnieśli obrażenia. W samym Chicago, pięciu rowerzystów zginęło w wypadkach z udziałem rowerów i ponad 1566 rowerzystów odniosło obrażenia.

We wrześniu 2012 roku, gazeta Chicago Sun Times opublikowała artykuł mówiący o tym, że Chicago zajmuje drugie miejsce w Stanach Zjednoczonych pod względem zagrożeń dla rowerzystów, zaraz za Nowym Jorkiem. Od 2005 roku w mieście miały miejsce 43 zgony rowerzystów, a ponad 1000 osób spośród tych, którzy odnieśli obrażenia w wypadkach z udziałem rowerów, ucierpiało z powodu odniesienia obrażeń powodujących „ubezwłasnowolniającą niepełnosprawność” – czyli złamane kości lub wewnętrzne urazy, które uczyniły rowerzystów albo czasowo albo permanentnie niepełnosprawnymi. Ilość wypadków rowerowych w Chicago wzrosła o prawie 40% w dekadzie 2001 – 2011.

Aby uniknąć wypadków rowerzyści muszą zawsze jeździć defensywnie

Wraz ze wzrostem liczby rowerzystów, wzrasta też liczba wypadków z ich udziałem. Podobnie jak inne wypadki z udziałem pojazdów mechanicznych, również wiele wypadków z udziałem rowerów ma miejsce na skrzyżowaniach. Wiele z nich jest wynikiem lekceważenia przez kierowców zmotoryzowanych faktu, że rowerzyści są pełnoprawnymi użytkownikami dróg i rezultatem niezwracania uwagi na rowerzystów przy skrętach czy przejeżdżaniu przez skrzyżowanie. Tego typu wypadki jeszcze łatwiej mogą zaistnieć na wyjątkowo dużych i ruchliwych skrzyżowaniach, np. sześcioramiennym skrzyżowaniu ulic Milwaukee, Ogden i Chicago w centrum Chicago oraz przy szybko zmieniającej się sygnalizacji świetlnej, co uniemożliwia rowerzystom całkowite opuszczenie skrzyżowania, nawet jeśli wjechali na nie na zielonym świetle.

Innym rodzajem wypadków spowodowanych niezwracaniem uwagi kierowców pojazdów mechanicznych na otoczenie są uderzenia rowerzystów drzwiami samochodów, kiedy kierowca albo pasażer otwiera drzwi samochodu prosto w nadjeżdżającego rowerzystę. Pomimo faktu, że kierowcy pojazdów ponoszą winę za takie wypadki, to nie wynika z tego, że większość z nich poświęca wystarczająco wiele czasu i uwagi, kiedy wychodzą ze swoich pojazdów, żeby sprawdzić w lusterku lub spojrzeć do tyłu czy rowerzysta nie nadjeżdża. W wielu wypadkach rowerzyści nie mają możliwości odpowiednio szybko zareagować, gdy drzwi samochodu nieoczekiwanie się otwierają, a obrażenia mogą być naprawdę poważne, gdyż zderzenie z drzwiami ma siłę równą sile uderzenia w ścianę, w sytuacji gdyby rowerzysta wjechał wprost na nią. Niestety te „kontakty” z drzwiami pojazdów stanowią około 8% wszystkich wypadków rowerowych.

Z przyczyn oczywistych rowerzyści są zawsze przegrani przy zderzeniu z samochodem i dlatego każdy rowerzysta musi przyjąć defensywny styl jazdy, gdy włącza się do regularnego ruchu drogowego. Generalnie, zarówno rowerzystów, jak i kierowców pojazdów mechanicznych obowiązują te same zasady ruchu drogowego, choć to jeszcze nie oznacza, że te zasady są przestrzegane wobec rowerzystów. Trzeba również brać pod uwagę fakt, że często rowerzyści są trudniejsi do zauważenia dla kierowców pojazdów mechanicznych niż inni użytkownicy dróg z powodu swoich rozmiarów, ale i z powodu obecności świateł na skrzyżowaniach, miejskich autobusów, pędzących taksówek i obecności pieszych.

Podczas uczestniczenia w ruchu ulicznym rowerzyści nie tylko powinni sami przestrzegać wszystkich reguł ruchu drogowego, ale również mieć na uwadze, że kierowcy pojazdów mechanicznych mogą ich nie widzieć, ale też najzwyczajniej - nie są w stanie ich dostrzec. To oznacza, że należy trzymać się z dala od pojazdów mechanicznych i od czasu do czasu ustępować im pod pewnymi względami i warunkami, chyba, że mogą oni potwierdzić, że widzą rowerzystę. Rowerzyści powinni mieć również właściwe ochronne wyposażenie: odpowiednio dopasowane kaski, jasne albo odbijające światło ubrania, a rowery powinny być zaopatrzone w światła, reflektory czy taśmę odbijającą światło.

W sytuacji gdy rozbudowa sieci ścieżek rowerowych ze strefami ochronnymi i dróżkami wyłącznie dla rowerzystów oraz mostków rowerowych nad skrzyżowaniami pomoże w przyszłości zwiększyć ich bezpieczeństwo w Chicago, większość rowerzystów wciąż będzie uczestniczyć w regularnym ruchu drogowym wraz z pojazdami mechanicznymi. Dotyczy to szczególnie tych, którzy używają tego środka lokomocji do dojeżdżania do szkół i miejsc pracy. I tak długo jak kierowcy zmotoryzowani i rowerzyści muszą dzielić drogi, tak długo będą wypadki, a rowerzyści - biorąc pod uwagę ich względny brak zabezpieczenia - będą zawsze w gorszej sytuacji. Jeżeli stałeś się ofiarą jednego z takich wypadków, potrzebujesz pomocy doświadczonego prawnika zajmującego się obrażeniami cielesnymi, który pomoże Ci w powrocie do zdrowia i w uzyskaniu odszkodowania za medyczne wydatki, które poniosłeś, za ból, cierpienia i inne straty.

Kancelaria Adwokacka Abels & Annes może pomóc chicagowskim rowerzystom poszkodowanym przez niedbałych kierowców

Jeżeli odniosłeś obrażenia w wypadku podczas jazdy na rowerze z powodu kolizji z pojazdem mechanicznym lub z tego powodu zginęła bliska Ci osoba, należy skonsultować się z doświadczonym prawnikiem zajmującym się wypadkami rowerowymi w celu ustalenia czy masz zasadne roszczenie dotyczące obrażeń cielesnych bądź śmierci spowodowanej przez lekkomyślnego kierowcę.

W Kancelarii Adwokackiej Abels & Annes nasi doświadczeni prawnicy zajmujący się obrażeniami cielesnymi pomagają rowerzystom w dochodzeniu ich roszczeń przeciw lekkomyślnym kierowcom, którzy spowodowali te poważne obrażenia. Wiemy jak uzyskać odszkodowania, do których masz prawo, niezależnie od faktu czy będzie to wymagało postępowania sądowego czy zadośćuczynienia od ubezpieczyciela. Jeżeli odniosłeś obrażenia w wypadku rowerowym zadzwoń do Kancelarii Adwokackiej Abels & Annes w celu umówienia się na bezpłatną wstępną konsultację. Można zadzwonić na nasz bezpłatny numer telefonu (855) 997-2354 numer lokalny (312) 241-1645, lub można skorzystać z naszego fomularza na tej stronie internetowej. Jesteśmy do dyspozycji 24 godziny ma dobę, siedem dni w tygodniu. Nie ma żadnej opłaty do czasu uzyskania odszkodowania.

Blog chicagowskich prawników zajmujących się wypadkami samochodowymi- wypadki rowerowe

Wypadek rowerowy Bono mógł uniemożliwić mu granie na gitarze Niezależnie od miejsca, wypadki rowerowe mogą mieć tragiczne i druzgoczące konsekwencje. Osoba jadąca na rowerze jest narażona na obrażenia, które grożą ....

Illinois zajmuje 5. miejsce w kraju pod względem ilości zgonów w wyniku jazdy na rowerze Postrzeganie jazdy na rowerze zmieniło się gwałtownie w ostatniej dekadzie. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Gluskin Townley Group, jazda na rowerze między ....

Evanston promuje bezpieczną jazdę na rowerze w nocy Czy uważasz, że jedynie dzieci jeżdżą na rowerze i że one jeżdżą tylko w dzielnicach mieszkalnych? W odpowiedzi na to pytanie wiele osób...