Wypadki motocyklowe

Czy odniosłeś obrażenia w wypadku motocyklowym?

motorcycle-accidentsJazda na motocyklu jest popularna zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, nawet w stanie Illinois, gdzie zimowa pogoda powoduje, że motocykle stoją w garażach przez kilka miesięcy. Od 1999 roku liczba motocykli zarejestrowanych w Illinois wzrosła o 76%; obecnie w naszym stanie jest około 240 000 zarejestrowanych motocyklistów, czyli około 4% wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Z tyloma motocyklistami na drogach, wypadki motocyklowe stały się elementem rzeczywistości. W 2011 roku miało miejsce 3756 wypadków z udziałem motocykli w Illinois.

Mówimy po Polsku (855) 997-2354 / (312) 241-1645

Ze względów oczywistych motocykliści i ich pasażerowie są bardziej narażeni niż osoby podróżujące samochodami czy ciężarówkami. Ponieważ w Illinois nie ma regulacji dotyczącej używania kasków ochronnych, używa ich tylko około 36% motocyklistów, co czyni ich jeszcze bardziej narażonymi na poważne obrażenia głowy i szyi. W rezultacie, kiedy motocyklista bierze udział w wypadku z udziałem samochodu lub ciężarówki, którego rezultatem jest śmierć albo obrażenia, najczęściej to właśnie motocyklista ponosi szkody. Statystyki mówią same za siebie: chociaż w roku 2011 wypadki motocyklowe stanowiły tylko 3756 spośród 281 788 wypadków z udziałem pojazdów w stanie Illinois (1,3%) to 145 motocyklistów poniosło śmierć, a ponad 3000 odniosło obrażenia, co stanowiło prawie 16% wszystkich odnotowanych zgonów w wyniku wypadków samochodowych w całym roku i 3,5% wszystkich odniesionych obrażeń w tym roku.

Prawnicy zajmujący się wypadkami motocyklowymi w Chicago

Motocykliści są szczególnie narażeni na wypadki nie tylko z powodu braku zabezpieczenia najważniejszych części ciała, ale również, ponieważ ich pojazdy są mniejsze. To działa na ich niekorzyść, gdyż czyni te pojazdy trudniejszymi do zauważania przez innych użytkowników dróg, ale również oznacza, że motocykliści i ich pasażerowie będą odrzuceni dalej w wyniku siły zderzenia. Ponieważ motocykle są trudniejsze do zauważenia niż inne pojazdy, motocykliści powinni zawsze jeździć defensywnie i nigdy nie zakładać, że kierowcy innych pojazdów mogą ich widzieć, a szczególnie powinno mieć to zastosowanie w odniesieniu do kierowców pojazdów znajdujących się przed motocyklami. Wypadki motocyklowe często mają miejsce gdy kierowcy:
  • Wyjeżdżają z bocznej ulicy, parkingu lub podjazdu do garażu z przodu motocykla;
  • Robią ostry skręt z przodu motocykla;
  • Zmieniają pas ruchu z przodu lub zbyt blisko motocykla; albo
  • Próbują wyprzedzić inny pojazd i nie zauważą motocyklisty albo w pasie, w którym wyprzedzają, albo w pasie docelowym.
W jednym ze swoich badań, National Highway Traffic Safety Administration zauważyło, że w ponad ¾ wszystkich wypadków z udziałem motocykli i samochodów, to samochód znajdował się z przodu motocykla; w mniej niż 10% wypadków, motocykle były uderzone z tyłu. Co więcej, około 40% wypadków było spowodowanych przez pojazdy skręcające w lewo z przodu motocykla, czyli innymi słowy, kierowca samochodu nie widział motocyklisty po lewej stronie zanim zacząl wykonywać manewr skręcania.

Odpowiedzialność za wypadki motocyklowe

Zgodnie z tym co sugerują powyższe fakty, motocykliści, którzy odnieśli obrażenia w wypadkach są często ofiarami niewystarczającej uwagi. Każde roszczenie uczynione z powodu zaniedbania składa się z czterech zasadniczych elementów: powinność, naruszenie powinności, obrażenie odniesione z powodu tego naruszenia i szkody jakie z tego powodu poniósł powód. Wszyscy kierowcy pojazdów mechanicznych mają obowiązek dbania o pozostałych użytkowników dróg: rowerzystów, pieszych i kierowców, co obejmuje również motocyklistów. Kiedy kierowca wyłamuje się z tego obowiązku przez niedbałość, pozostawanie odurzonym, zmęczonym lub zdekoncentrowanym, a taka sytuacja kończy się spowodowaniem wypadku z obrażeniami czy zgonem innej osoby, kierowca ponosi odpowiedzialność cywilną wobec strony poszkodowanej na podstawie roszczenia dotyczącego tego zaniedbania. Motocyklista, który odniósł obrażenia w wypadku może wysunąć roszczenie jeśli może on wykazać, że to drugi kierowca popełnił błąd. Kiedy prowadzący motocykl przestrzegał wszystkich regulacji związanych z zasadami poruszania się w ruchu drogowym, ale mimo to wziął udział w wypadku z udziałem wielu pojazdów, na który nie miały wpływu czynniki atmosferyczne (np. lód), jest możliwość, że wypadek był spowodowany przez innego kierowcę, który nie zauważył motocyklisty, jechał z niewłaściwą prędkością, był odurzony, albo miało miejsce połączenie tych trzech czynników. W rzeczywistości w Illinois, pogoda zwykle nie jest czynnikiem w wypadkach motocyklowych, gdyż większość motocyklistów nie jeździ podczas złej pogody. Ponad 90% wypadków motocyklowych w Illinois ma miejsce na suchej nawierzchni w czasie dnia.

Jak postępować jeśli wzięło się udział w wypadku motocyklowym?

Motocykliści, podobnie jak pozostali kierowcy, powinni natychmiast skontaktować się z policją czy patrolem na autostradzie jeżeli wzięli udział w wypadku, w którym ktoś odniósł obrażenia lub nastąpił zgon; celem jest sporządzenie protokołu policyjnego. Jeżeli potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna, należy zrobić to, co możliwe i zadzwonić natychmiast po taką pomoc. Jeżeli to Ty odniosłeś obrażenia, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną. Nawet jeśli Twoje obrażenia wydają się nieistotne i myślisz, że nie potrzebujesz natychmiastowej pomocy, jest ważne, aby zostać dokładnie zbadanym przez lekarza, tak szybko jak to możliwe, gdyż niektóre obrażenia nie od razu są widoczne. Zazwyczaj raport policyjny będzie zawierał podstawowe informacje, jak tożsamość, informacje kontaktowe, numery praw jazdy stron biorących udział w wypadku, nazwiska i informacje kontakowe świadków, oświadczenia uczestników wypadku i świadków, szkic i zdjęcia miejsca wypadku i jego lokalizację. Osoba poszkodowana powinna nie tylko uzyskać raport policyjny, ale w stopniu w jakim to możliwe, powinna sama pozbierać wszystkie informacje, szczególnie informacje kontaktowe pozostałych uczestników i dotyczące ich ubezpieczyciela oraz świadków. Generalnie, bezzwłoczne zgromadzenie informacji i sporządzenie dokumentacji dotyczącej wypadku jest najlepszym rozwiązaniem. Nawet w sytuacji, gdy istnieje pokusa przewidywania swojej własnej reakcji, gdyby ktoś inny odniósł obrażenia, jest ważne, aby mówić wyłącznie o faktach i o tym, co się wie, a nie spekulować na temat, co mogłoby się wydarzyć, gdyby sprawy potoczyły się inaczej, np. gdybyś jechał wolniej, albo zmieniłbyś pas, lub zamigał światłami drogowymi, lub cokolwiek innego, co można byłoby zrobić. Takie spekulacje są nie tylko bezowocne, ale gmatwają sprawę sporządzającemu protokół policjantowi i prawdopodobnie przyniosą szkodę Twojej sprawie po wyrwaniu ich z kontekstu. Poważne wypadki samochodowe to traumatyczne doświadczenia i szczegóły najprawdopodobniej będą najlepiej zapamiętane, gdy wydarzenia tkwią w pamięci na świeżo. Kiedy to bolesne doświadczenie zblednie, pamięć może być zawodna i ludzie mogą mieć tendencję, aby stać się oględniejszymi w słowach. Przykładowo, w czasie wypadku, lekkomyślny kierowca najprawdopodobniej łatwiej przyzna się, że nie widział Twojego motocykla, później zaś może chcieć zmienić swoje opowiadania, aby przedstawić się w mniej szkodliwym świetle.

Skontaktuj się z Kancelarią Adwokacką Abels & Annes w sprawie konsultacji dotyczącej wypadku motocyklowego

Po wypadku - oprócz rozmowy z policjantem i wizytą u lekarza - należy skontaktować się z odpowiednio wykwalifikowanym i posiadającym rzetelną wiedzę prawnikiem specjalizującym się w obrażeniach cielesnych z doświadczeniem w sprawach wypadków motocyklowych. Prawnicy z Kancelarii Adwokackiej Abels & Annes specjalizujący się w wypadkach motocyklowych są w stanie udzielić pomocy. Zbyt często poszkodowani w wypadkach motocyklowych uważają, że ubezpieczyciel - własny albo drugiego kierowcy - odpowiednio zrekompensuje wszystkie obrażenia lub straty dotyczące osobistej własności. Niestety wielu ubezpieczycieli jest opornych w wypłatach pieniędzy nawet gdy błąd wydaje się oczywisty, szczególnie w sytuacjach, gdy szkody są poważne. Nawet jeżeli ubezpieczyciel wydaje się rozsądny, należy być świadomym, że wielu z nich będzie próbowało zakończyć sprawę odszkodowań szybko i ponaglać poszkodowanego do podpisania porozumienia, co umożliwi im zamknięcie sprawy - i w konsekwencji ograniczenie własnej odpowiedzialność. Nawet jeśli ich oferta wydaje się wystarczająca czy nawet wspaniałomyślna, jest ważne, aby mieć pewność, że Twoje prawa są zabezpieczone zanim podpiszesz porozumienie. Najlepiej zaś to osiągnąć przez zatrudnienie prawnika, który zapozna się z treścią porozumienia. Należy pamiętać, że nie wszystkie obrażenia widoczne są od razu. Ponadto, wobec niektórych poważnych obrażeń - nawet gdy się oczekuje pełnego powrotu do zdrowia - nie można być pewnym, że to nastąpi. W tych przypadkach, dostarczenie rachunków medycznych czy podpisanie porozumienia zbyt szybko, może w konsekwencji oznaczać, że samemu ograniczyło się sobie możliwości powrotu do zdrowia, poprzez ograniczenie tej sumy na rekonwalescencję, do której było się uprawnionym. Niektóre poważne obrażenia mogą obejmować:
  • Uszkodzenie kręgosłupa;
  • Wielokrotnie złamane kości;
  • Ekstremalne potłuczenia lub obrażenia skóry; lub
  • Traumatyczne obrażenia głowy.
Oczywiście, niektóre wypadki motocyklowe są śmiertelne. Jeżeli osoba bliska poniosła śmierć w wypadku motocyklowym, należy skontaktować się z prawnikiem, aby określić czy można założyć sprawę w związku ze spowodowaniem zgonu przez lekkomyślnego kierowcę. Prawnicy zajmujący się wypadkami motocyklowymi w Kancelarii Adwokackiej Abels & Annes często reprezentują motocyklistów i ich pasażerów, którzy odnieśli obrażenia w wypadkach albo bliskich tych, którzy ponieśli w tych wypadkach śmierć z powodu lekkomyślnego prowadzenia pojazdów. Jeżeli brałeś udział w wypadku motocyklowym albo masz bliskich, którzy ponieśli w tych wypadkach śmierć, w Chicago, w powiecie Cook, czy gdziekolwiek w Illinois, skonsultuj się z chicagowskimi prawnikami specjalizującymi się w wypadkach motocyklowych w Kancelarii Adwokackiej Abels & Annes pod bezpłatnym numerem telefonu (855) 997-2354, lokalnie pod numerem (312) 241-1645 albo elektronicznie tutaj używając naszej strony internetowej. Kliknij tutaj po sugestie, co robić, gdy miało się wypadek.