Czy Zostałeś Ranny w Wyniku Uderzenia w tył Pojazdu?

Wypadki samochodowe zdarzają się bez przerwy. W Stanach Zjednoczonych średnio co 3 sekundy ma miejsce wypadek samochodowy, a co 15 sekund ktoś zostaje ranny w jego wyniku. Co 15 minut ktoś umiera w wyniku wypadku samochodowego. Spośród wszystkich tych przypadków uderzenia w tył pojazdu stanowią około jednej trzeciej wszystkich wypadków. Innymi słowy, uderzenia w tył pojazdu zdarzają się średnio co 9 do 10 sekund.

Wiele uderzeń w tył pojazdu nie powoduje obrażeń. Wiele z nich to nieszkodliwe „stłuczki”, które mogą pozostawiać jedynie niewielkie wgniecenia lub, przy nowoczesnych zderzakach, czasem nawet nie zadrapać pojazdu. Te rodzaje drobnych wypadków często występują w korkach wymagających częstego zatrzymywania się, na skrzyżowaniach ze światłami lub na parkingach. Bywają jednak i poważniejsze - szczególnie uderzenia w tył pojazdu, które występują przy dużych prędkościach. Tego typu wypadki mogą powodować poważne i uciążliwe obrażenia.

Jednym z najczęstszych urazów spowodowanych uderzeniem w tył pojazdu jest uraz odcinka szyjnego kręgosłupa spowodowany nagłym odgięciem głowy ku tyłowi.

Uderzenia w tył pojazdu mogą prowadzić do wielu rodzajów urazów, w tym wstrząśnień mózgu, złamanych kości i przepuklin krążka międzykręgowego. Ale klasycznym obrażeniem w tym wypadku jest uraz odcinka szyjnego kręgosłupa.

Pojazd uderzony od tyłu przyspiesza gwałtownie do przodu. Gdy siedzenie pojazdu przesuwa się do przodu, głowa pasażera często odskakuje, zazwyczaj dlatego, że niewielu kierowców (a nie wszyscy pasażerowie) podróżuje lub siedzi, opierając głowy o zagłówek. Po początkowym odskoku głowy do przodu, może ona również gwałtownie przesunąć się do tyłu, gdy pojazd stanie. Ten nienaturalny „przyspieszony” ruch szyi - w obu kierunkach - może spowodować uszkodzenie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Znanych jest wiele historii o ofiarach uderzeń w tył pojazdu udających lub wyolbrzymiających urazy kręgosłupa, aby uzyskać pieniądze od ubezpieczyciela, ale dla każdego, kto ucierpiał z tego powodu, konsekwencje urazu nie są wymyślone. W przeciwieństwie do powszechnie panującego przekonania, poważnego urazu odcinka szyjnego kręgosłupa można doznać nawet jeśli prędkość przy kolizji była stosunkowo niska, a uszkodzenie samochodu wydaje się minimalne. Przy określaniu powagi urazu odcinka szyjnego kręgosłupa nie są ważne ani prędkość ani stopień uszkodzenia pojazdu podczas kolizji. Natomiast istotną kwestią jest intensywność i gwałtowność niekontrolowanego ruchu karku w stosunku do reszty ciała ofiary.

Objawy urazu odcinka szyjnego kręgosłupa nie zawsze pojawiają się natychmiast. Mogą one ujawić się natychmiast albo kilka godzin lub nawet cały dzień później. Mogą to być:

 • ból karku;
 • ból ramienia;
 • bóle przeszywające w dolnym kierunku ramion lub bóle szyi i ramion;
 • skurcze mięśni;
 • dzwonienie w uszach;
 • drażliwość;
 • problemy ze snem;
 • trudności z zapamiętywaniem lub koncentracją;
 • zmęczenie;
 • drętwienie;
 • bóle głowy;
 • sztywność;
 • obrzęk;
 • zawroty głowy;
 • zaburzenia widzenia;
 • słabość; lub
 • utrata funkcji w kończynach dolnych.

Nie u każdej osoby urazy odcinka szyjnego kręgosłupa wykazują wszystkie czy nawet większość wymienionych objawów. Zasadniczo jednak, im silniejszy wstrząs kręgosłupa, tym szybciej pojawią się objawy i tym bardziej prawdopodobne jest, że u ofiary wystąpi wiele objawów. W związku z tym bardzo ważne jest, aby zarówno kierowca, jak i pasażerowie, którzy znaleźli się w pojeździe uderzonym od tyłu, natychmiast mieli możliwość uzyskania pomocy medycznej. Co więcej, muszą zdawać sobie sprawę, że uraz odcinka szyjnego kręgosłupa nie pojawi się na zdjęciu rentgenowskim, ale może wymagać przeprowadzenia tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Kierowcy Mogą Podjąć Kroki, aby Uniknąć Poważnych Urazów Spowodowanych Uderzeniami w tył Pojazdu.

Chociaż nie można zapobiec wszystkim kolizjom spowodowanym uderzeniem w tył pojazdu, istnieją kroki, które kierowcy mogą podjąć, aby zapobiec wielu obrażeniom, które mogą wystąpić w ich wyniku.

Na przykład, współczesne pojazdy muszą spełniać federalne standardy projektowania zagłówków i siedzeń, które mają na celu zmniejszenie ryzyka urazów kręgów szyjnych i innych części kręgosłupa lub głowy. Siedzenia i zagłówki nie są przeznaczone dla komfortu kierowcy lub pasażera, ale przede wszystkim dla utrzymania głowy w ruchu wraz z resztą ciała w przypadku zderzenia oraz, aby chronić kręgosłup przed kompresją i głowę przed uszkodzeniem przy dachowaniu. Siedzenia i zagłówki prawidłowo będą spełniały te funkcje tylko wówczas, gdy kierowcy i pasażerowie ustawią je tak, aby w rzeczywistości służyły funkcjom ochronnym w razie wypadku.

Ponadto kierowcy i pasażerowie powinni zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa, a młodsi pasażerowie powinni używać fotelików samochodowych, siedzeń podwyższających lub innych urządzeń, takich jak klipsy pasów bezpieczeństwa, które są odpowiednie dla ich wzrostu i wieku. Kierowcy powinni zawsze odpowiednio ustawiać swoje lusterka wsteczne i boczne oraz często je sprawdzać, aby wiedzieć, co dzieje się z tyłu i z boku podczas jazdy, a nawet podczas postoju czy parkowania.

Jednak nawet najbardziej przewidujący kierowcy nie zawsze mogą uniknąć wypadków i obrażeń, szczególnie jeśli chodzi o kolizje spowodowane uderzeniem w tył pojazdu. Prawie wszystkie zderzenia tylne są spowodowane przez kierowcę, którego pojazd jest z tyłu. Może to być nietrzeźwy kierowca, który nie jest w stanie zareagować na czas, aby zastosować hamulce; kierowca „siedzący na ogonie”, przekraczający dozwoloną prędkość kierowca, który błędnie oblicza drogę hamowania lub który zlekceważy fakt, że prowadzący pojazd z przodu już nacisnął hamulce; lub kierowca rozproszony telefonem komórkowym, smsem, hamburgerem lub głośnymi dziećmi. Jeśli padłeś ofiarą uderzenia w tył pojazdu jest prawdopodobieństwo, że kierowca, który spowodował wypadek, ponosi odpowiedzialność za zaniedbanie.

Prawnicy zajmującymi się wypadkami samochodowymi w Kancelarii Adwokackiej Abels & Annes pomagą uzyskać odszkodowanie ofiarom kolizji, gdy ich pojazd uderzony został w tył.

Jeśli odniosłeś obrażenia lub ktoś, kogo kochasz, został ranny lub zabity podczas uderzenia w tył pojazdu, prawnicy zajmujący się obrażeniami cielesnymi w Kancelarii Adwokackiej Abels & Annes mogą ci pomóc. Niezależnie od rodzaju odniesionych obrażeń lub poniesionych szkód, nasz zespół prawników posiada wszechstronne doświadczenie i wiedzę niezbędną do odzyskania wszelkich rekompensat, do których możesz być uprawniony. Pomożemy Ci przejrzeć wprowadzające w błąd i niekończące się strumienie dokumentów ubezpieczeniowych, rachunki medyczne, formularze dotyczące niepełnosprawności i innych problemów, które mogą Cię przytłoczyć, szczególnie, gdy próbujesz skupić się na odzyskiwaniu zdrowia i radzeniu sobie ze stresem i napięciami zakłócającymi życie.

Dzięki bezpłatnej rozmowie telefonicznej prawnicy zajmujący się kolizjami związanymi z uderzeniem w tył pojazdu w Kancelarii Adwokackiej Abels & Annes z przyjemnością udzielą bezpłatnej konsultacji. Możemy odpowiedzieć na Twoje pytania i dostarczyć Ci informacji potrzebnych do ustalenia, jak postąpić w celu uzyskania rekompensaty.

Jeśli padłeś ofiarą uderzenia w tył pojazdu skontaktuj się z Kancelarią Adwokacką Abels & Annes pod numerem telefonu (855) 997-2354 lub lokalnie w Chicago pod numerem (312) 241-1645 lub też skorzystaj z formularza online na tej stronie. Jeśli wyrazimy zgodę na reprezentowanie Ciebie, nie ma żadnych ukrytych kosztów, a Ty nie zapłacisz ani grosza, dopóki nie otrzymasz odszkodowania czy w drodze sądowej, czy pozasądowej. Zadzwoń dziś do Kancelarii Adwokackiej Abels i Annes i dowiedz się, w jaki sposób możemy pomóc Ci odzyskać radość życia.